Dodane przez:: Sklep Apearl W: Perły

Naturalna perła słonowodna rekordowej wielkości

Perła Putiłowa to naturalna perła słonowodna z gatunku Pinctada z wydrążonym otworem o wymiarach 19,08 x 18,88 x 16,50 mm, bez śladów ingerencji, niemal idealnie okrągłą, w kolorze białym z odcieniami orientalnymi. Perła ma otwór wydrążony na wylot z opalizującymi zatyczkami, z których jedna jest obecnie zdjęta.

7 grudnia 2014 r. dom aukcyjny Rago Auctions wystawił na sprzedaż największą jak dotąd perłę słonowodną o niemal idealnie okrągłym kształcie. Poprzedni rekordowy okaz sprzedano za ponad 1,3 miliona dolarów.

Broszka pochodzi z XIX wieku
Broszka pochodzi z XIX wieku/Informacja prasowa

Broszka z pereł Putiłowa

W raporcie identyfikacyjnym perły nr 2165503254 przygotowanym przez Amerykański Instytut Gemologiczny (GIA) perłę Putiłowa opisano jako naturalną perłę słonowodną z wydrążonym otworem, pochodzącą z ostrygi z gatunku Pinctada, o wymiarach 19,08 x 18,88 x 16,50 mm, bez śladów ingerencji, niemal idealnie okrągłą, w kolorze białym z odcieniami orientalnymi. Perła ma otwór wydrążony na wylot z opalizującymi zatyczkami, z których jedna jest obecnie zdjęta.

Pochodząca z XIX wieku owalna broszka, w której osadzono perłę ma wymiary 2" x 1 5/8". Perła jest otoczona 16 prawie bezbarwnymi diamentami ze szlifem brylantowym starszym, o całkowitej wadze ok. 28 karatów, w ciętej oprawie oraz licznymi mniejszymi diamentami o szlifie rozetowym, osadzonymi w posrebrzanym złocie. Zdejmowane zapięcie agrafkowe można ustawić pionowo lub poziomo. Na oprawie znajdują się symbole KAM i N677 o niewiadomym znaczeniu. Broszka waży 19,7 jednostek pennyweights (ok. 30,6 gramów).

Historia broszki Putiłowa (pochodzenie nazwy)

Aleksiej Putiłow, rosyjski finansista i przemysłowiec, przywiózł broszkę z Rosji do Paryża wiosną 1918 r. Przed rewolucją Putiłow był w Rosji człowiekiem bardzo wpływowym, a jego rodzina założyła zakłady metalurgiczne Putiłow. We Francji Aleksiej Putiłow kontynuował karierę w bankowości pod nazwiskiem w zgalicyzowanym brzmieniu. Aukcję zainicjował praprawnuk Putiłowa.

Poprzednia rekordowa perła

Niemal idealnie okrągła perła słonowodna, która do tej pory nosiła miano największej na świecie, a teraz plasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości, została sprzedana w brytyjskim domu aukcyjnym Woolley & Wallis 1 maja 2014 r. za kwotę 811 000 funtów (1˙368 075 dolarów). Według raportu szwajcarskiego laboratorium SSEF ta naturalna biała perła słonowodna ma wymiary 17,44 x 16,51 mm, waży 33,147 karatów (132,59 granów), jest owalna i znajduje się w niej wywiercony do połowy otwór.

Iloczyn najdłuższej i najkrótszej średnicy wynosi 287,93 mm kw.

Iloczyn najdłuższej i najkrótszej średnicy perły Putiłowa wynosi 314,82 mm kw., czyli o ok. 8 proc. więcej niż perły, którą sprzedano w Woolley and Wallis.

Cena dla poważnych oferentów

Od każdej osoby zainteresowanej udziałem w aukcji dom aukcyjny Rago pobiera kaucję w kwocie 100 000 dolarów.

Źródło: Rago Arts & Auction House

Źródło informacji: PR Newswire


Link do artykułu:
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/naturalna-perla-slonowodna-rekordowej-wielkosci-wystawiona,2056879,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome