Jak powstaje perła?

Aby w pełni docenić wartość i niepowtarzalny charakter pereł, warto wiedzieć, jak powstaje perła. W dzisiejszym artykule chcemy zdementować powszechne przekonanie, że rodzi się ona w bólach, a główną przyczyną jej powstania jest ziarenko piasku, które dostało się do wnętrza małża. To fakt, za produkcję pereł odpowiadają małże perłorodne, jednak sposób ich wytworzenia jest nieco inny, niż ten przodujący w wyobrażeniu wielu ludzi. Pora zatem wyjaśnić, czym są perły oraz jak powstają.

Budowa małża – garść przydatnych informacji

Aby dobrze zrozumieć, jak powstają perły, warto na początek dowiedzieć się, jak zbudowane są małże. To właśnie w ich wnętrzu powstają te niepowtarzalne okazy pereł, które zdobią później szyje i nadgarstki wielu kobiet i mężczyzn.

Małże to skorupiaki, które żyją w wodach słodkich oraz słonych. W uproszczeniu składają się z organów wewnętrznych, płaszcza oraz muszli, która je otacza. Pomiędzy płaszczem a muszlą znajduje się nabłonek płaszcza, który tworzy jego skorupę, czyli warstwę ochronną mięczaka. Ma ona trzy warstwy:

  • zewnętrzną – konchiolinową,
  • środkową – porcelanową,
  • wewnętrzną – perłową.

Wraz ze wzrostem muszli komórki nabłonka zmieniają swoją funkcję, tworząc warstwę ochronną dla delikatnego ciała mięczaka. Wynika z tego, że nabłonek płaszcza wytwarza masę perłową, z której później powstaje perła. Jak to się dzieje? Już wyjaśniamy.

Jak powstaje perła?

Skoro wiemy już, że nabłonek płaszcza tworzy masę perłową, łatwo przejść do kolejnego etapu wyjaśnień, jak powstają perły. Dzieje się to poprzez umieszczenie fragmentu nabłonka wewnątrz ciała małża. Wystarczy naciąć wnętrze mięczaka i umieścić tam część nabłonka, który będzie się regenerował, tworząc zamknięty woreczek perłowy. W ten sposób, w jego środku, warstwa po warstwie, będzie powstawać perła. Oto odpowiedź na pytanie, jak powstają perły bezjądrowe.

W jubilerstwie wyróżniamy jeszcze perły jądrowe, do których produkcji, oprócz tkanki nabłonka, wykorzystuje się również jądro perły wytłoczone z muszli. W ten sposób można przyspieszyć proces produkcji perły, a także zadbać o jej regularny, kulisty kształt.

To znane i stosowane od lat sposoby na to, by wyhodować naturalne perły. Jest to zadanie czasochłonne i wymagające dużej uwagi, bowiem proces powstawania perły wewnątrz małża może trwać około 3 lat. Rozmiary pereł są różne, od kilku, do kilkunastu milimetrów. Średnio wynoszą one od 8 do 12 milimetrów. To między innymi świadczy o tym, dlaczego biżuteria z perłami jest tak wyjątkowa i uwielbiana przez tysiące osób.

Perły wykorzystywane do tworzenia biżuterii z perłami

Wyróżniamy kilka rodzajów pereł. Możemy je podzielić ze względu na pochodzenie, a więc perły słodkowodne i morskie – Akoya, Tahiti i South Sea. Rozróżniamy także ich kolor oraz kształt. Mamy perły okrągłe, półokrągłe, owalne oraz łezki. Im bardziej regularny kształt, tym cena takiej perły jest wyższa. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, wyróżniamy perły białe, różowe i łososiowe w przypadku pereł słodkowodnych. Słonowodne to z kolei najczęściej białe, różowe, złote i ciemne okazy. Istnieje również możliwość barwienia pereł na inne odcienie, jak np. zielony, fioletowy czy bordowy.

Po przebraniu gotowych pereł są one sortowane tak, by dobrać okazy możliwie najbardziej zbliżone kształtem i kolorem. Odpowiednio wyselekcjonowane perły służą do tego, by powstały piękne naszyjniki z perłami czy efektowne bransoletki. Produkując kolczyki z perłami trzeba być jeszcze bardziej uważnym, bowiem wybrane perły powinny być niemal identyczne, by tworzyć spójną całość.

Jak widać, cały proces hodowli pereł nie należy do łatwych. Warto jednak być cierpliwym, bowiem dzięki temu mamy szansę pozyskać piękne i niepowtarzalne okazy pereł, które później wykorzystujemy do produkcji efektownej biżuterii. W Apearl od lat zajmujemy się tworzeniem autorskiej biżuterii z perłami. U nas znajdziesz jakościowe naszyjniki z perłami, kolczyki z perłami, bransoletki oraz pierścionki, a także całe komplety pięknej, złotej i srebrnej biżuterii ozdobionej naturalnymi perłami hodowanymi.

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz