Sprawdź Jakie Perły Wybrać?
- News
- 46 lubi
- 6788 wyświetlenia
- 0 komentarze

Jakie perły wybrać?
Zawsze marzyłaś o eleganckim naszyjniku z pereł, ale nie mogłaś się zdecydować jaki wybrać? Zastanawiasz się jaka długość będzie odpowiednia? Jaka różnica jest między perłami słodkowodnymi a morskimi? O czym musisz wiedzieć przed zakupem pereł dla siebie lub bliskiej osoby dowiesz się z tego artykułu!
Perły hodowane czy naturalnie wyławiane?
Naturalne perły, które kiedyś z oczywistych względów były wyłącznie dostępne, zostały z czasem wyparte przez perły hodowane. Pod koniec XVIII w Japonii uzyskano patent na hodowle pereł, a więc ich dostępność zwiększała się z każdym rokiem. W 1926 roku Międzynarodowy Kongres Jubilerów uznał perły hodowane za perły kultywowane. Oznacza to, że od tego momentu były to perły równie cenione i uznawane jak te naturalne.
W dzisiejszych czasach pereł wyławianych naturalnie na ma powszechnie w sprzedaży. Nie znajdziemy ich w żadnym sklepie jubilerskim, a jedynie na wystawach czy w luksusowych domach aukcyjnych, gdzie osiągają niewyobrażalne ceny. Związane jest to również z ochroną środowiska - żeby znaleźć tylko jedną perłę, czasami trzeba wyłowić tysiąc lub nawet 10 tysięcy małż. I nie jest pewne, że jakość tej perły pozwoli na wykorzystanie jej przez jubilera.
Dlatego gdy mówimy o perłach dostępnych na rynku, będą to zawsze perły hodowane.
Perły słodkowodne czy morskie?
Perły słodkowodne są to tzw. perły bezjądrowe (choć od jakiegoś czasu pojawiają się również na rynku słodkowodne perły jądrowe). W przypadku bezjądrowych zarodek jest bardzo mały, a masa perłowa stanowi ponad 99% masy całej perły. Takie perły są o wiele bardziej trwałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Od lewej: perła słodkowodna, Akoya, Tahiti i South Sea
Pomimo swoich trwalszych właściwości ich cena jest bardzo atrakcyjna. Wynika to z faktu łatwiejszej hodowli w wodach słodkich jak i znacznie większej ilości pereł znajdujących się w jednym perłopławie w porównaniu z morskimi. Mimo tego słodkowodne perły o idealnej jakości są rzadkością i ich ceny mogą się zbliżać do pereł morskich Akoya.
Jeśli więc zależy Ci na trwałości i masz zamiar intensywnie użytkować swoją biżuterię, lepiej zdecydować się na perły słodkowodne. Mamy tutaj również znacznie większą różnorodność kształtów i kolorów. Będą więc idealnym wyborem dla Pań, które cenią sobie oryginalną biżuterię. Perły słodkowodne mają także dużą rozpiętość wielkości - od nawet 1 mm do ok. 15 mm (choć bywają i większe).
Perły morskie Akoya (ich nazwa pochodzi od nazwy małży) należą do znacznie bardziej wartościowych pereł. Ich charakterystyczną cechą jest dostrzegalny nawet dla laika piękny, kuszący blask oraz idealnie kulista forma. W odróżnieniu od pereł słodkowodnych, są to perły jądrowe. Ich zarodek to kula stanowiąca często ponad 90% masy perły. Powłoka perłowa na jej powierzchni jest więc znacznie bardziej delikatna, a biżuterię wykonaną z nich należy traktować z należytą starannością. Nie są na tyle delikatne, żeby obawiać się je założyć, po prostu należy mieć to na uwadze przy użytkowaniu.
Dlaczego ich ceny są więc takie wysokie? Głównie dlatego, że hodowla jest znacznie trudniejsza. Hodowanie na otwartym morzu wiąże się z dużym ryzykiem utraty całej populacji (chociażby ze względu na częste sztormy). Perłopławy morskie są znacznie bardziej delikatne, a ich możliwości stworzenia wartościowej perły ograniczone.
O ile w małżach mięczaków słodkowodnych tworzy się wiele pereł, to w morskich są to pojedyncze sztuki. Wszystko to znacznie ogranicza ich podaż i tym samym wpływa na ich wartość. Mimo to, wyjątkowy poblask i kształt są na tyle piękne i cenione, że dla miłośników biżuterii z pereł jest to pozycja obowiązkowa w ich kolekcji.
Jeśli więc cenisz sobie wyjątkowe piękno i doskonałą jakość, a Twój naszyjnik, bransoletka, kolczyki, pierścionek czy zawieszka ma być urokliwym dodatkiem na specjalne okazje, to warto zastanowić się właśnie nad perłami Akoya. Występują w rozmiarach od ok. 3 mm do nawet powyżej 10 mm. Jednak już od 8 milimetrów ich cena wzrasta diametralnie.
Perły morskie Tahiti i South Sea - drogocenne, luksusowe i okazałe. Perły Tahiti pochodzą z gorących wód atoli i lagun Polinezji Francuskiej. Nazywane czarnymi perłami, chociaż w rzeczywistości najczęściej opalizują odcieniami grafitu, zieleni i srebra.
Barwa tych niesamowitych pereł to efekt pracy samej natury. Są to także perły jądrowe, chociaż w odróżnieniu od pereł Akoya mają grubszą warstwę masy perłowej. Występują w wielkościach od ok. 8 mm do ok. 18 mm.
South Sea są perłami Mórz Południowych - głównie Australii, Indonezji i Filipin. Cechą charakterystyczną tych pereł jest przede wszystkim ich wielkość - od 10 mm do nawet 20 mm. Występują w barwach od białej, przez ecru, po cenione złote. Na aukcjach światowych uzyskują najwyższe ceny.
Biżuterię z tych pereł kupuje się nie tylko jako ekskluzywny dodatek, ale także z myślą o inwestycji, gdyż ich cena nieustannie wzrasta.
Jaka wielkość i długość naszyjnika?
Skoro już wiemy jaki rodzaj pereł spełni nasze oczekiwania czas na dobór ich wielkości oraz długości naszyjnika.
Najbardziej popularne i najczęściej zamawiane są perły średniej wielkości (7,0-9,0 mm). Naszyjniki z takich pereł najczęściej mają długość 45 cm - jest to tak zwana Princessa. Jeśli wybierzesz taki naszyjnik, będzie on odpowiedni podczas specjalnych okazji i do codziennego ubioru, ładnie podkreślając niewielki dekolt czy ozdabiając rozpiętą koszulę.
Drobniejsze perły świetnie sprawdzą się dla młodych dziewczyn, ale również jako dekoracja każdej kobiety, która ceni sobie subtelność w dodatkach. Takie naszyjniki mogą być też krótsze, blisko szyi tzw. Choker. Odpowiednia może być w takiej sytuacji długość 42 cm.
Wraz ze wzrostem wielkości pereł, lepiej prezentują się naszyjniki dłuższe (Matinée) 50 cm i więcej. Taka biżuteria będzie przyciągała wzrok luźno opadając na dekolt. Oczywiście długość należy dobierać odpowiednio do rozmiaru kołnierzyka.
Następnie mamy już długie naszyjniki z zapięciem, bądź sznury pereł typu Opera o długości nawet 200 cm. Sznury mogą być ozdobą do prawie każdego stroju. Do lekkiej wiosennej sukienki, eleganckiej sukni czy chociażby do ulubionego swetra. Zaletą takiego sznura jest możliwość przełożenia go kilkakrotnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać efekt naszyjnika z kilku rzędów pereł.
Mimo wszystko do formalnego stroju najbardziej będzie pasowała klasyka, a więc Choker lub Princessa o średniej wielkości pereł.
Jakie zapięcie do naszyjnika?
Wybór zapięcia powinien być uzależniony przede wszystkim od zastosowania naszego naszyjnika. Jeśli mamy zamiar nosić go często, chcemy aby pasował do większości ubrań naszej garderoby, bezpiecznej wybrać klasyczne zapięcie typu karabińczyk lub w kształcie kulki. Może to być również małe, ozdobne zapięcie z pojedynczą perłą lub cyrkonią.
Jeśli jednak nasz naszyjnik ma stanowić ekskluzywny dodatek, zapięcie powinno również kusić swoją elegancją. Wtedy możemy wybrać ozdobne zapięcie udekorowane szlachetnymi kamieniami. Do wyboru mamy duże karabinki srebrne lub złote, złote kulki z rubinami lub szafirami, lub zapięcia magnetyczne, które możemy bardzo szybko i wygodnie zapiąć.
W przypadku metalu, z jakiego wykonane jest zapięcie, należy kierować się przede wszystkim swoim gustem. W białych i jasnych perłach (łosoś, róż) ładnie prezentują się zapięcia zarówno srebrne jak i złote (białe oraz żółte). Natomiast we wszystkich ciemnych perłach lepiej prezentują się zapięcia wykonane z białego złota.
Jaki kolor pereł?
Jeśli kupujesz biżuterię dla siebie, to nie ma większego znaczenia czy będzie to perła klasycznie biała, lekko kremowa, łososiowa, różowa, szara lub ciemna - dobierz pod swój gust. Klasyczne, stonowane kolory pasują niemal do wszystkiego. Jednak przy bardziej żywych barwach np. zielonym, bordowym czy brązowym, należy wziąć pod uwagę czy będą pasować kolorystycznie do naszej garderoby.
W przypadku gdy kupujesz perły na prezent, najbezpieczniej będzie jeśli wybierzesz perły jasne - białe lub lekko écru. Ponieważ jest to klasyka, która na pewno zadowoli obdarowaną, bliską osobę.
komentarze (0)