Regulacja zapięć – czyli co zrobić gdy Twoja biżuteria sama się rozpina?
- News
- 0 lubi
- 3180 wyświetlenia
- 0 komentarze

Biżuteria z pereł jak wszystkie inne wyroby biżuteryjne wymaga od czasu do czasu zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz standardowego czyszczenia biżuterii, tam gdzie zamontowane jest zapięcie może być potrzebna jego regulacja.
Zapięcie jest często jedyną ruchomą rzeczą, która w wyniku działań mechanicznych z czasem może się odkształcić. Częstotliwość takiej regulacji będzie zależeć od konstrukcji, rodzaju materiału z jakiego została wykonana jak i samego użytkowania. Srebrna biżuteria, choć często masywniejsza, jest bardziej miękka i szybciej się odkształci od złotej biżuterii. Drobne elementy biżuterii takie jak sztyft kolczyka, zatyczka do kolczyków, końcówka zapięcia w naszyjniku mogą łatwo się odkształcić. Zawsze przed założeniem biżuterii lub chwilę po warto sprawdzić czy nasz naszyjnik, bransoletka czy kolczyki są odpowiednio zapięte i czy samo zapięcie pewnie trzyma. Nikt z nas nie lubi gubić przedmiotów. Często jesteśmy obdarowani nimi przez najbliższych i tym bardziej boli utrata tak cennej biżuterii z pereł.
Poniżej kilka podpowiedzi jak zadbać o bezpieczeństwo biżuterii w najczęściej występujących rodzajach zapięć stosowanych do biżuterii z pereł.
Naszyjniki i bransoletki z pereł
W naszyjnikach i bransoletkach stosowane jest często zapięcie w postaci kulki. Może być ona wykonana ze srebra lub złota. Zapięcie takiej biżuterii polega na przełożeniu „języczka” przez element zabezpieczający i włożeniu „języczka” w kulkę. Powinno być usłyszane charakterystyczne kliknięcie gdy górna część języka blokuje się w kulce. Problem może pojawić się w sytuacji gdy sam język za mocno się spłaszczy. Wtedy przestaje on się blokować w kulce i łatwo daję się wyciągnąć. Z początku powinien zadziałać element zabezpieczający, jednak gdy w porę nie zauważymy, że naszyjnik czy bransoletka się odpięła to nieszczęście gotowe.
Zbyt mocno spłaszczony "język" i odpowiednio podgięty
Naprawa w tym przypadku jest bardzo prosta. Należy podgiąć „język” tak aby nie był za mocno spłaszczony. Po odgięciu zacznie z powrotem blokować się wewnątrz kulki. Oczywiście należy to robić z umiarem i wyczuciem odpowiednim dla biżuterii, gdyż zbyt mocne pociągnięcie może uszkodzić zapięcie. Najlepiej więc robić to stopniowo, sprawdzając za każdym razem czy regulacja już zadziałała. Sam element jest dość elastyczny i nie powinno być problemu z jego odgięciem to pierwotnego kształtu.
Kolczyki z zapięciami typu angielskiego
W kolczykach tego typu sztyft kolczyka ma odpowiednio wycięty rowek (1) który blokuje się na ruchomym zapięciu (2). W momencie kiedy sztyft za mocno odsunie się od zapięcia jego zaczep przestaje odpowiednio się blokować. Wystarczy wtedy ponownie delikatnie zgiąć sztyft kolczyka, w tym przypadku na dół jak wskazuje strzałka, aby blokada działała odpowiednio. Jest to tylko jeden z wielu rodzajów budowy kolczyków więc i kierunek odchylenie może być inny w zależności od umiejscowienia rowka. Zasada działania jest jednak wszędzie zbliżona.
Sposób regulacji zapięcia w kolczykach
Klasyczne zatyczki (baranki)
Najczęściej stosowane zapięcie w kolczykach z perłami. Lekka i mało widoczna konstrukcja, która jest wygodna w codziennym użytkowaniu. Problem może sprawić odginające się na zewnątrz motylki które przestają odpowiednio ściskać sztyft. Zatyczka może wtedy łatwo wysuwać się ze sztyftu i ostatecznie wypaść. Dobrze więc przed każdym założeniem ścisnąć lekko motylki aby mocniej trzymały się na sztyfcie kolczyka. Jeśli regulacja dalej nie pomaga to może oznaczać, że zatyczki się uszkodziły i najlepiej je wymienić. Zazwyczaj są one dość uniwersalne i powinny pasować również z innych kolczyków
Zbyt rozszerzone motylki zapięcia
komentarze (0)