Dodane przez:: Sklep Apearl W: Perły

4 rodzaje pereł, w których się zakochasz!

Kiedy szukasz biżuterii z pereł, nie wiesz jaki rodzaj perły wybrać i dlaczego tak bardzo różnią się od siebie ceną? Od dzisiaj będziesz prawdziwym znawcą tych naturalnych klejnotów, ponieważ wybraliśmy i opisaliśmy 4 rodzaje pereł, obok których nie możesz przejść obojętnie. Wyjaśnimy też wątpliwości co do różnicy między perłami naturalnymi, a hodowanymi.

Czy nie jest tak, że...

Kiedy szukasz biżuterii z pereł, nie wiesz jaki rodzaj perły wybrać i zastanawiasz się dlaczego tak bardzo różnią się od siebie ceną?

Ale spokojnie, od dzisiaj będziesz prawdziwym znawcą tych naturalnych klejnotów, ponieważ wybraliśmy i opisaliśmy 4 rodzaje pereł, obok których nie możesz przejść obojętnie.

Perła naturalna czy hodowana?

Na samym początku wyjaśnimy wątpliwości co do różnicy między perłami naturalnymi, a hodowanymi.

W obu przypadkach perły są wytworem mięczaków (zwłaszcza małży morskich), więc formują się w żywym organizmie. Różnica dotyczy samego początku - w hodowanych z żywego mięczaka pobiera się kawałek naskórka, obszywa się nim “perłowy zarodek” i z powrotem wszczepia się w nogę małża.

Po kilku latach “zarodek” obrasta warstwami masy perłowej i tak otrzymane perły mają wartość handlową po dwóch latach, a na perły dorodne trzeba czekać nawet pięć lat i więcej.

Co ciekawe, bardzo trudno jest odróżnić perły naturalne od hodowanych, tylko bystre oko doświadczonej osoby może to zrobić, ale i to nie daje pełnej gwarancji.

4 kultury pereł

Warunki środowiska naturalnego i klimat przyczyniły się do podziału pereł na 4 nadrzędne kultury. Każda z kultur posiada indywidualne cechy właściwe tylko sobie, znajomość tego podziału pozwala lepiej zrozumieć różnice pomiędzy samymi perłami jak również różnice cenowe poszczególnych pereł na rynkach światowych.

Biwa

Hodowane perły słodkowodne bezjądrowe - niemalże w 99% stanowią masę perłową, a ich zarodek jest maleńki. Perłę tą charakteryzuje przede wszystkim trwałość, zaś jej barokowe - fantazyjne kształty - są prawdziwą ucztą dla jubilerów artystów.

Niektórzy porównują perły słodkowodne do pereł Akoya, ale Biwa są prawie o połowę tańsze. Przede wszystkim różnica dotyczy kształtu - są mniej okrągłe i mniej symetryczne. Mają jednak najszerszy zakres naturalnych kolorów, począwszy od białego, różowego aż do lawendy.

Złote kolczyki z perłami Biwa

Złote kolczyki z perłą Biwa

Srebrna bransoleta z pereł Biwa

Srebrna bransoleta z perłami Biwa

Akoya

Perły Akoya to perły morskie jądrowe, ich zarodek to kula stanowiąca często ponad 90% masy perły. Niezwykle delikatna, klasycznie piękna i bardzo wartościowa. Ich cechą charakterystyczną jest (dostrzegalny nawet dla laika) piękny, kuszący blask oraz - co ważne - kulista forma.

Akoya to klasyczne białe perły z różową, srebrną lub kremową obwódką, z możliwością osiągnięcia koloru czarnego. Uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej popularnych na świecie.

Złote kolczyki z perłą Akoya

Złote kolczyki z perłą Akoya

Złota bransoleta z pereł Akoya

Złota bransoleta z pereł Akoya

Tahiti

Perły Tahiti to perły morskie jądrowe, ale o grubej warstwie masy perłowej. Jedyne perły, które potrafią osiągnąć naturalny czarny kolor, dodatkowo opalizujące odcieniami grafitu, purpury i srebra. Ich nieporównywalnie piękna barwa to efekt pracy samej natury.

W tym przypadku zwraca się szczególną uwagę na jakość - perły, które posiadają większą ilość wad lub które nie osiągnęły odpowiednio dużych rozmiarów, nie mogą być zakwalifikowane jako perły Tahiti.

Złote kolczyki z perłą Tahiti

Złote kolczyki z perłą Tahiti

Złoty naszyjnik z perłami Tahiti

Złoty naszyjnik z perłami Tahiti

Australijskie

Charakterystyczną cechą pereł Australijskich (South Sea) jest przede wszystkim ich imponujący rozmiar od 10 mm do nawet 20 mm. Uznawane są za jedne z największych okazów na świecie, a jednocześnie jedne z najrzadszych w jubilerstwie ze względu na gładkość i okrągły kształt.

Posiadają piękną barwę od bieli, przez beż, po odcienie pomarańczy-brzoskwini. Na aukcjach światowych zyskują najwyższe ceny, nawet $300 000.

Złote kolczyki z perłami South Sea

Złote kolczyki z perłą South Sea

Złoty pierścionek z perłą South Sea

Złoty pierścionek z perłą South Sea