Czy perły są drogie i od czego to zależy?

Ponadczasowe, eleganckie i szlachetne… Takie właśnie są perły. Od zawsze kojarzone z bogactwem, symbolem miłości i czystości. Biżuteria z pereł jest prawdopodobnie najstarszą znaną człowiekowi. Odnaleziony naszyjnik w Egipcie datuje się na ok. 2500 lat p.n.e. W starożytności były bardzo cennymi klejnotami, na które mogli sobie pozwolić tylko nieliczni.

Wyłowienie ładnej perły nadającej się do wykorzystania w biżuterii graniczyło z cudem. I tak też pozostało. Należy mieć na uwadze, że tylko jedna małża na wiele tysięcy wytwarza taką perłę. Odnalezienie jej było więc bardzo czasochłonne i zarazem niebezpieczne. Nic zatem dziwnego, że perły były cenione bardziej od złota.

Dopiero z czasem za sprawą hodowli małż i inicjowaniu przez człowieka wzrostu pereł, ich cena zmniejszyła się na tyle, że w dniu dzisiejszym na perły może sobie pozwolić każdy.

Oczywiście perły naturalnie wyławianie można w dalszym ciągu kupić między innymi w domach aukcyjnych, głównie jako przedmioty antyczne i kolekcjonerskie. Ich ceny są jednak bardzo wysokie, dochodzące do wielu milionów złotych.

Mimo większej dostępności pereł hodowanych na rynku, wciąż potrafią kosztować bardzo dużo – ich cena wzrasta wykładniczo wraz z jakością. W przeciwieństwie do kamieni szlachetnych, perły nie poddaje się żadnej obróbce mechanicznej. Tak jak perła została wyłowiona, w takim stanie trafi do jubilera. Wpływa się wyłącznie na ostateczny kolor.

Co wpływa na cenę pereł?

Rodzaj pereł

Na rynku mamy dwa główne gatunki pereł: słodkowodne i morskie. Perły słodkowodne są hodowane w jeziorach i rzekach. Dzięki temu ich hodowla jest znacznie łatwiejsza. Ponadto ilość pozyskanych pereł z jednego małża jest większa. Przykładowo w jednej małży słodkowodnej można znaleźć nawet do kilkudziesięciu pereł, a w morskiej zaledwie jedną perełkę. Między innymi dlatego słodkowodne są tańsze niż perły morskie.

Rodzaje prawdziwych perełOd lewej: perła słodkowodna, Akoya, Tahiti i South Sea

Z kolei perły morskie dzielą się na trzy gatunki: perły Akoya, Tahiti i South Sea.

Akoya charakteryzują się równym kształtem oraz bardzo mocnym połyskiem.

Tahiti pochodzą z Polinezji Francuskiej, a ich cechą jest ciemna barwa (od srebrnej do grafitowej, zielona lub brązowa).

South Sea czyli perły mórz południowych to największe hodowane perły na świecie. Najbardziej popularne z tego rodzaju są perły o złotym odcieniu, które osiągają najwyższe ceny wśród wszystkich pereł.

Kształt perły

Choć perły kojarzone są głównie z okrągłym kształtem, ich różnorodność w przyrodzie jest o wiele większa. Oprócz okrągłych pereł mamy również perły owalne (ryż) lub w kształcie łezki, perły półokrągłe (¾ okrągłe), czyli o jednej części okrągłej, a drugiej płaskiej i tzw. perły barok (wszystkie inne kształty).

Najcenniejsze z nich są perły okrągłe i im bardziej ich kształt zbliżony jest do kuli, tym cena jest wyższa. Takie perły najczęściej wybierane są do naszyjników i bransoletek. Natomiast w złotych kolczykach, zawieszkach lub pierścionkach używane są najładniejsze, pojedyncze okazy.

Z uwagi na cenę pereł okrągłych, rzadko stosuje się je w wyrobach srebrnych. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie biżuterii srebrnej, czy nie jest to sztuczna perła.

Kształt Prawdziwych PerełPodgląd na różne rodzaje kształtu pereł - od lewej: barok, owalne, guzik, okrągłe

Drugie w kolejności są perły owalne (łezki), które najlepiej prezentują się w wiszących kolczykach i zawieszkach. Te mniejsze (do ok. 9,0 mm) często stosowane są w wyrobach srebrnych. Idealnie sparowane (dobrane) perły łezki pod względem kształtu potrafią kosztować nawet więcej od pereł okrągłych.

Perły półokrągłe (¾ okrągłe) ze względu na swoją mniejszą cenę są najpopularniejszym wyborem wśród całej kolekcji biżuterii srebrnej.

Baroki są zazwyczaj najtańszymi perłami, a ich zróżnicowana forma jest natchnieniem dla jubilerów artystów. Ponieważ przybierają nieraz fantazyjne kształty, zdolny jubiler potrafi zrobić z nich prawdziwe arcydzieło. Taka perła połączona ze złotem i kamieniami szlachetnymi, może być jednak cenna. Najczęściej z baroków wykonuje się zawieszki i broszki, rzadziej kolczyki.

Wielkość pereł

Wielkość podawana jest w milimetrach i ma bardzo duży wpływ na cenę. Same perły sortuje się w przedziałach co 0,5 mm. Perły słodkowodne występują od nawet 1 mm do ok. 15 mm. W mniejszych wielkościach różnice w cenie nie są duże – w granicach 20-30%. Natomiast od ok. 9,0 mm te różnice są już znaczne.

Wielkość pereł

Perły Akoya to przedział od 2 mm do ok. 10 mm. Powyżej 8 mm należy liczyć się z bardzo dużym skokiem wartości, nawet dwukrotnym.

Większe rozmiary występują w perłach Tahiti i South Sea. W Tahiti jest to ok 8-18 mm, a w miarę akceptowalne ceny mają te do ok. 12 mm. South Sea najczęściej występują w przedziale 10-20 mm. Oczywiście pojedyncze perły mogą być jeszcze większe. Ciężko jednak o sznur takich pereł na rynku. Do wyhodowania dużych pereł potrzeba znacznie więcej czasu. Związane jest to ze sporym ryzykiem jej zniekształcenia i pojawiania się rożnego rodzaju niedoskonałości. Rzutuje to na rzadkość ich występowania i w znaczący sposób wpływa na cenę.

Jakość powierzchni pereł

Kolejnym kryterium do wyceny perły stanowi jej powierzchnia. Ponieważ perła jest naturalnym dziełem małża bardzo rzadko bywa idealna. Na jej powierzchni występują różne defekty, po których z łatwością można odróżnić prawdziwe perły od falsyfikatów, które zazwyczaj są idealne gładkie.

Na powierzchni pereł mogą więc występować swego rodzaju przerosty powstające przy ich wzroście, wgłębienia, przerysowania lub przebarwienia. Oczywiście im mniej skaz, tym perła droższa. W przypadku pereł w pełni gładkich bez żadnych skaz ceny potrafią być już bardzo wysokie.

Łańcuszek z Perłą TahitiŁańcuszek z perłą Tahiti ze zdjęcia - link

Ponieważ perłę należy zamontować w biżuterii, a więc wykonać w niej otwór, to perła z pojedynczą skazą może być wyceniana na równi z tymi bez skaz. W miejscu skazy nawierca się otwór do zamontowania i tym samym uzyskuję się perłę już doskonałą. Dotyczy to jednak tylko pereł okrągłych, gdyż w nich nie ma różnicy, w którym miejscu będzie mocowanie. W innych kształtach nawiercenie może być tylko w jednym miejscu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o jakości pereł? W takim razie koniecznie przeczytaj te wiadomości od naszych klientów :)

Połysk pereł

Bardzo ważna cechą perły jest jej połysk, który istotnie wpływa na cenę. Często niedoceniona lub omijana przy porównaniu cecha, która w mocny sposób wpływa na wygląd i wartość.

Naszyjk z pereł o mocnym połysku
Naszyjnik z pereł o mocnym połysku ze zdjęcia - link

Różnica w cenie między perłami o słabym połysku lub nawet bez połysku, a tymi z bardzo silnym połyskiem może być nawet kilkukrotna. Warto więc zwrócić uwagę również na ten aspekt. Im mocniejszy połysk, tym perła ma większą zdolność do odbijania przedmiotów wokół siebie. Jest to cecha, którą jest bardzo ciężko ocenić i najlepiej zrobić to porównując sznury pereł między sobą. Ocena połysku jest również mocno subiektywna, dlatego trudna i niewdzięczna do wyceny.

Barwa pereł

Przy określaniu barwy pereł bierze się pod uwagę: barwę podstawową (np. białą, ciemną, szarą itp.) oraz poblask, czyli overton (odcień).

Ze względu na to, że jest to jedyna cecha, na którą człowiek może wpłynąć, kolor pereł (w przypadku słodkowodnych) nie jest aspektem wpływającym mocno na ich wartość. Perły słodkowodne bardzo często są barwione, a także odbarwiane do koloru białego. Najbardziej naturalnymi kolorami są kremowy i łososiowy.

Kolory pereł

W perłach słonowodnych barwa jest rzadziej zmieniana. Najcenniejsze Akoya będą białe z różowym poblaskiem. W Tahiti zielone, a South Sea intensywnie złote.

Dopasowanie pereł

Duże znaczenie w wycenie biżuterii z pereł ma dopasowanie ich względem siebie. Cenne kolczyki czy naszyjnik będą charakteryzowały się dobrze sparowanymi perłami.

Perła jest jak odcisk palca i znalezienie identycznych jest praktycznie niemożliwe, ale mimo to w najlepszych wyrobach perły powinny być bardzo podobne. Jest to oczywiście proces czasochłonny, jednak podnosi wartość i prestiż takiej biżuterii.

W kolczykach najlepiej, aby perły były praktycznie identyczne. W naszyjnikach i bransoletkach kolor i kształt powinien być zbliżony. Dopuszcza się tutaj stopniowanie wielkości pereł, który przy zapięciu są nieco mniejsze niż te na środku. Sznur identycznych pereł będzie więc znacznie bardziej wartościowy niż pojedyncze perły, z których został wykonany.

Dlatego w apearl tak dużą uwagę przykładamy do odpowiedniego dopasowania pereł. W naszej pracowni zajmuje to najwięcej czasu. Klienci jednak potwierdzają, że jest to jak najbardziej warte naszej pracy.

Grubość powłoki perły

Perła jest tym trwalsza im grubsza jest jej powłoka. Perły słodkowodne pod tym względem są lepsze, ponieważ ich powłoka jest praktycznie w całości z masy perłowej. Jądro perły, czyli element który zapoczątkuje jej powstanie, jest wielkości ziarenka piasku.

Od niedawna hoduje się również perły słodkowodne jądrowe, które są znacznie tańsze. Rzetelny sprzedawca powinien informować o rodzaju pereł jakie sprzedaje. U nas wszystkie perły słodkowodne są bezjądrowe, chyba że w opisie jest to wyraźnie zaznaczone.

Natomiast wszystkie hodowane perły morskie są już perłami jądrowymi, a więc powłoka samej masy perłowej może być różna. W Akoyach jest to grubość od ok. 0,3 mm do 0,7 mm i takie uznaje się za dobrej jakości. Jakościowe perły Tahiti i South Sea powinny mieć powłokę co najmniej 2 mm.

Wspominaliśmy już, że możesz dostać rabat? Zobacz jak bez ograniczeń co do czasu czy wielkości zamówienia :)

Podsumowanie

Wycena pereł podlega bardzo szerokiemu spectrum oceny. O ile pojedyncze perły można zakupić w przystępnej cenie, to już naszyjnik o równych, sparowanych perłach, pozbawionych skaz i silnym połysku będzie kosztował minimum kilkaset złotych za najmniejsze rozmiary i tysiące złotych za większe perły.

Od początku uważamy, że każda kobieta zasługuje na prawdziwe perły. Dzięki temu, że jesteśmy bezpośrednim importerem i producentem biżuterii z pereł, posiadamy w swojej ofercie perły w bardzo atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już nawet od 39 zł za srebrne kolczyki na sztyfcie czy 119 zł za złote kolczyki.

 Srebrne kolczyki z perłą Biwa 8-8,5mm K1885SZłote kolczyki z perłą Biwa KG885GZłote Kolczyki z Perlą k109510g



Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili