Jak odróżnić perły prawdziwe od sztucznych - czyli jak nie kupić imitacji?

Z powodu rzadkości występowania i dużej wartości, perły od tysięcy lat były pożądanym klejnotem wśród władców i osób o najwyższym statusie materialnym. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na taką biżuterię.

Za sprawą zapoczątkowanej na dużą skalę w XX wieku hodowli pereł, ich cena uległa znacznemu obniżeniu, co w konsekwencji doprowadziło do wyparcia z rynku pereł naturalnie wyławianych na rzecz hodowanych.

Warto jednak zaznaczyć, że w dalszym ciągu perły w kształcie zbliżonym do kuli o dobrej jakości są bardzo drogie. Nic więc dziwnego, że na rynku istnieją sztuczne odpowiedniki, które imitują prawdziwą perłę.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby falsyfikaty były odpowiednio oznaczane, a osoba która kupuje „sztuczne koraliki” była informowana o tym fakcie. Według międzynarodowych norm wszystkie imitacje prawdziwych pereł powinny mieć w swojej nazwie słowo „imitacja”.

Niedopuszczalna jest więc sprzedaż imitacji bez wyraźnego określenia - co jest niestety bardzo częstą praktyką wśród sprzedawców. Zazwyczaj w imitacjach spotykamy się z opisem „perła … (w miejscu kropek wstawiana jest dowolna nazwa własna, np. nazwa firmy czy miejsca produkcji), chociażby doskonale znana „perła Majorka”.

Świat niestety nie jest idealny i wiele osób może celowo wprowadzać w błąd nieobeznanego klienta. Dobrze byłoby umieć się obronić przed nierzetelnym sprzedawcą i zasięgnąć trochę wiedzy o tych wspaniałych klejnotach. W tym artykule wskazujemy na co zwracać uwagę, aby odróżnić prawdziwe perły od sztucznych odpowiedników.

Pomimo coraz to skuteczniejszych technik podrabiania, istnieje kilka podstawowych metod, dzięki któremu każdy z nas jest w stanie sprawdzić czy ma do czynienia z falsyfikatem czy prawdziwym wytworem natury.

Na początku jednak dobrze jest wiedzieć co wpływa na wartość pereł, żeby móc już po samej cenie nabrać podejrzeń do autentyczności. O tym przeczytasz w innym naszym artykule - zobacz tutaj.

Waga i temperatura pereł

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest waga. Perły są dość ciężkie. Ich waga zbliżona jest do szkła czy marmuru. Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku szklane kulki. Mniej więcej takiej ciężkości powinny być perły.

Ponadto prawdziwe perły są zimne w dotyku. Jeśli więc weźmiesz do ręki naszyjnik, powinien być wyczuwalny chłód. Dopiero po kilku dobrych sekundach trzymania powinny nabrać ciepła.

W przypadku większości sztucznych pereł, nie zauważymy takiego efektu. Falsyfikaty będą od razu ciepłe (jakbyśmy złapali coś plastikowego).

Kształt pereł

Prawdziwe perły prawie nigdy nie są idealnie okrągłe. W słodkowodnych perłach kulistość jest praktycznie niemożliwa. Morskie perły są zazwyczaj równiejsze, ale też nieidealne.

Nawet jeśli perła wydaje się być kulą, to przy dokładnym pomiarze zapewne okaże się, że ma jakieś odchylenia. Do tego pomiaru najlepiej zaopatrzyć się w suwmiarkę. Różnice mogą być bardzo małe np. 0,1 mm, dlatego pomiar musi być dokładny.

Należy jednak pamiętać, że perły (w przypadku naszyjnika) o takiej kulistości będą już drogie. Od ok. tysiąca przy mniejszych perłach do … - górnej granicy może nie być, ale będą to ceny na pewno liczone w wielu tysiącach.

Kształt Prawdziwych PerełPodgląd na różne rodzaje kształtu pereł - od lewej: barok, owalne, guzik, okrągłe

Najłatwiej jest zmierzyć perłę jeszcze nieprzewleczoną np. w kolczykach, ale w naszyjniku lub bransolecie też można to zrobić. Okrągłe perły nawet wg norm Międzynarodowego Stowarzyszenia Jubilerskiego mogą mieć kilkuprocentowe odchylenia.

De facto im mniej równe perły tym większa szansa, że są prawdziwe. Szczególnie jeśli nie kupujemy pereł w cenie samochodu.

Powierzchnia pereł

Oczywiście istnieją perły o nieskazitelnej powierzchni, ale charakteryzują się oczywiście wysoką ceną. Przede wszystkim takie perły przeznacza się do złotych wyrobów tj. pierścionki, zawieszki czy kolczyki.

W naszyjnikach i bransoletkach takich pereł nie spotkamy, chyba że zapłacimy odpowiednio dużo. Nawet jeśli naszyjnik będzie kosztował wiele tysięcy złotych, to na perłach znajdą się pojedyncze skazy.

Skazy na Prawdziwych Perłach

Kupując imitacje zazwyczaj ich powierzchnia jest gładka i bez żadnych dziurek, zarysowań czy różnicy w barwie. Jeśli Twoje perły posiadają jakieś niedoskonałości, oznacza to że najprawdopodobniej są prawdziwe.

Kolor pereł

Tak jak z powierzchnią, kolor pereł nie jest idealnie jednolity. Najłatwiej dostrzec różnice w ciemnych perłach, które charakteryzują się dużą rozpiętością barw wtórnych (tzw. overton). Oglądając perłę jej barwa będzie się delikatnie lub mocniej zmieniać w zależności od nachylenia. Na białych perłach zazwyczaj zobaczymy delikatne różowe, żółte lub niebieskie przebłyski. W ciemnych głównie zielone, fioletowe, granatowe.

Każda perła na sznurze będzie miała mniej lub bardziej zbliżoną barwę, ale nie identyczną. Zawsze jedna będzie ciut jaśniejsza lub o trochę innym nasyceniu koloru. Perły w Twoim naszyjniku nie będą o identycznej barwie, choć najlepiej jakby były bardzo zbliżone. Wiąże się to oczywiście, jak zawsze z resztą, z wysoką ceną.

Dopasowanie pereł

W biżuterii z pereł ważną kwestią jest ich dopasowanie względem siebie. Mówimy tutaj nie tylko o kształcie, ale także o wielkości, barwie i samej powierzchni.

W dobrej jakości kolczykach może być ciężko dostrzec różnice między dwoma perłami, jednak w przypadku naszyjnika czy bransoletki jest to jak najbardziej możliwe i łatwe jeśli się dobrze przyjrzymy. Natomiast wszelkiego rodzaju falsyfikaty zazwyczaj są identyczne.

Pamiętaj, że nawet przy perłach za co najmniej kilka tysięcy złotych, po zbliżeniu będzie widać różnice.

Koniecznie przeczytaj te wiadomości od naszych klientów, którzy już nam zaufali :)

Połysk

Po samym połysku nie jest łatwo odróżnić prawdziwe perły od imitacji. Wiele sztucznych pereł jest produkowana w taki sposób, aby przede wszystkim imitować blask. Jednak w imitacjach ten blask jest „płytki”.

W prawdziwych perłach połysk wydobywa się z głębi. Jest tak dlatego, że perły utworzone są z warstw masy perłowej nakładanych jedna na drugą. Ponieważ warstwy te są lekko przezroczyste, to kolejne również emitują blask, dając dzięki temu efekt głębi.

Połysk Prawdziwych PerełRóżnica w połysku prawdziwych pereł

Do ekspertyzy pereł pod tym względem potrzeba jednak porównania i doświadczenia, więc lepiej nie ryzykować i nie opierać swojej oceny tylko na tym aspekcie. Tym bardziej, że dobre podróbki mają powierzchnię wykonaną również warstwowo.

Metoda na tarcie

Bardzo fajna metoda, która eliminuje większość imitacji. Mianowice prawdziwe perły są dość szorstkie. Nie wyczujemy tego w dłoni - wtedy wydają się bardzo gładkie.

Ale wystarczy potrzeć perły o siebie nawzajem aby wyczuć tarcie. Nie bójmy się przyłożyć odrobinę siły, ponieważ bez tego nie wyczujemy różnicy.

Warto również spojrzeć w miejsce tarcia. Zobaczymy drobne przetarcia i jasny pyłek (nawet jeśli perły są bardzo ciemne). Czy zniszczyliśmy właśnie swoje perły…?! Spokojnie, wystarczy przetrzeć dłonią to miejsce, aby wszystko wróciło do normy. Nie stosujmy jednak dużej siły bo wtedy faktycznie możemy uszkodzić perły.

Metoda tarcia Prawdziwych PerełPo lewej: jasny pyłek po tarciu pereł między sobą

W każdym razie większość falsyfikatów będzie się mocno ślizgała (zamiast stawiać opór) i z łatwością to wykryjemy.

Jeśli mamy tylko jedną perłę, możemy spróbować ją potrzeć o przedni ząb. Powinniśmy wyczuć również chropowatość powierzchni. Tutaj szczególnie zalecamy wykonywać to delikatnie, gdyż łatwiej jest zrobić głęboką rysę, która może pozostać widoczna.

Siła odbicia perły

Wszystkie perły, czy to naturalne czy hodowane, są dość sprężyste. Puszczone wolno z wysokości opuszczonej dłoni na gładką szklaną powierzchnię powinny odbić się mniej więcej na połowę wysokości (plastikowe imitacje będą odbijać się znacznie wyżej, a szklane imitacje niżej).

Podobny efekt uzyskamy na gładkich kafelkach. Problem jednak jest taki, że rzadko mamy do czynienia w sklepie z pojedynczymi perłami, a tylko takie można obiektywnie ocenić.

Nie polecamy więc rzucania naszyjnikiem po witrynach sklepowych, bo oprócz marnego efektu możemy się narazić obsłudze ;)

Wrzątek

Część podróbek pod wpływem gorącej wody może się odkształcić i zatracić swoją błyszczącą powierzchnię. Z tymi prawdziwymi perłami nic się nie stanie, nawet jak zostawimy je we wrzącej wodzie na dłużej.

Wykończenie biżuterii z pereł

Perły są cennym wyrobem i wykańcza się je odpowiednio do wartości. Przede wszystkim biżuterię z pereł wykonuję się w większości przypadków w srebrze lub złocie. Jeśli więc mamy przed sobą idealne kulki o pięknej powierzchni, ale zapięcie zrobione jest z taniego metalu, to powinniśmy być szczególnie czujni.

Niska cena nie pasuje do takich pereł, a wykończenie tanim metalem w drogich perłach może być tylko kiedy jest to jeszcze półprodukt, który przeznaczony jest dopiero do przewiązania.

W przypadku naszyjników i bransoletek, warto jeszcze zwrócić uwagę czy są one supełkowane. Supełki między perłami dają podwójną ochronę – przed przecieraniem się pereł nawzajem i przed ich  rozsypaniem się w razie ewentualnego zerwania biżuterii. W falsyfikatach praktycznie się tego nie stosuje, ponieważ wymaga to większej pracy.

Znane imitacje prawdziwych pereł

Na rynku można znaleźć bardzo dużo imitacji wykonanych z różnych materiałów. Do najbardziej znanych falsyfikatów na polskim rynku można zaliczyć te pod nazwą:

Majorka – bardzo popularne imitacje, które niestety często mylone są z prawdziwymi perłami. Ponieważ jest to produkt regionalny i wytwarzany przez jedną firmę, zdarza się że sprzedawane są również z certyfikatem, co dodatkowa może zmylić co do ich naturalności. Powstają jednak wyłącznie ręcznie ze szklanych lub porcelanowych kulek, na które nakładane są kolejne warstwy. Na początku nadaje im się barwę i zabezpiecza ochronnym lakierem. Potem nakłada się wiele warstw pasty wytworzonej z oleju i zmielonej rybiej łuski lub masy perłowej. Są bardzo równe i mocno błyszczące.

Ciekawostka: nawet imitacje pereł Mojorka doczekały się swoich podróbek. A więc mamy do czynienia z podróbkami podróbek :)

Shell (często nazywana również jako Seashell) - jest to sztucznie uformowana kulka z muszli (lub z masy wytworzonej ze sproszkowanej muszli). Cechą charakterystyczną tych pereł jest idealna kulistość i gładkość oraz bardzo niska cena.

Swarovski Elements – są to imitacje pereł wykonane z kryształu Swarovski, które pokryte są perłową powłoką. Występują w 29 kolorach, więc stosunkowo łatwo je poznać po identycznym odcieniu.

Imitacja czy Prawdziwa Perła?Po lewej imitacja, po prawej prawdziwe perły

Podsumowanie

Mając już taką wiedzę odnośnie pereł można z większą świadomością podejść do zakupu i znacznie łatwiej wykryć imitacje. Pamiętajmy jednak, że gdy kupujemy naprawdę ładne perły w wysokiej cenie i mamy jakieś wątpliwości, to lepiej poradzić się rzeczoznawcy lub naprawdę dobrego jubilera. A przede wszystkim kupować w wyspecjalizowanych sklepach.

P.S. Zastanawiasz się, która perła z pierwszego obrazka jest prawdziwa? Po lewej stronie jest imitacja (Shell), po prawej prawdziwa perła :)

Wspominaliśmy już, że możesz dostać rabat? Zobacz jak bez ograniczeń co do czasu czy wielkości zamówienia :)

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili