7 pytań, które każdy powinien zadać sprzedawcy przed zakupem pereł

W tym artykule przedstawiamy 7 najważniejszych pytań, które każdy z nas powinien zadać sprzedawcy pereł przed zakupem tych pięknych naturalnych kamieni! Niektóre pytania mogą wydawać się podchwytliwe lub wręcz banalnie proste, ale dzięki temu dokładnie sprawdzicie sprzedawcę i nie dacie się oszukać.

1. Czy to są naturalne perły? (pytanie podchwytliwe)

Jedne z częściej zadawanych pytań przez wszystkie zainteresowane osoby dotyczy właśnie pochodzenia pereł. Ale co jest w tym pytaniu podchwytliwego?

Mianem pereł naturalnych według norm stosowanych na całym świecie określa się perły wyławiane w ich naturalnym środowisku. Można powiedzieć, że są to perły od dziko żyjących małż. Natomiast od wielu lat wszystkie perły dostępne w obiegu handlowych hoduje się. O ile oba rodzaje pereł są jak najbardziej prawdziwe (nie sztuczne), to tylko te pierwsze nazwiemy naturalnymi.

Oczywiście naturalne perły można kupić, ale będą to zazwyczaj kolekcje z rąk prywatnych sprzedawanych na rożnego rodzaju aukcjach albo w bardzo wysokich cenach.

Zatem jeśli sprzedawca na tak zadane pytanie odpowie twierdząco, a Ty nie jesteś w domu aukcyjnym lub u kolekcjonera i nie pytasz o perły, które są w cenie nowego samochodu, to znaczy że sprzedawca może nie do końca rozumieć co sprzedaje. Warto wtedy dopytywać o certyfikat rzeczoznawcy.

Dla sprzedawcy, który nie zna się na perłach lub świadomie próbuje ukryć niektóre informacje, nie ma różnicy między perłą naturalną, a perłą hodowaną. Co jest oczywiście błędem!

A więc poprawna odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć „są to perły hodowane”.

2. Czy jest to kolor naturalny czy barwiony?

Prawdziwe perły potrafią mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Mimo to większość pereł ma poprawianą barwę. Wynika to w głównej mierze z aktualnych trendów na te klejnoty.

Barwienie pereł nie ma wpływu na poprawę innych parametrów pereł jak: kształt, wielkość i jakość, dlatego jest powszechnie stosowaną obróbką, która w niewielkim stopniu wpływa na cenę pereł. Jest też jedyną obróbką dopuszczalną przez zrzeszenie jubilerskie.

Dla większości klientów nie ma różnicy czy perły są barwione, czy nie. Ale zachęcamy, aby zadawać to pytanie sprzedawcy, ponieważ wtedy (podobnie jak w poprzednim pytaniu) w bardzo prosty sposób dowiesz się czy sprzedawca jest uczciwy i godny Twojego zaufania.

Kolory pereł

A więc, które perły mogą mieć zmienianą barwę?

Białe - perły białe są najczęściej wybieranymi perłami. Przeważnie jeśli myślimy o perłach, przed oczami mamy piękne białe kuleczki. Ponieważ popyt jest znaczący, często stosuje się wybielanie pereł lekko łososiowych czy różowych do odcieni białego.

Różowe -  perły różowe (jak również łososiowe czy lekko wrzosowe) są perłami popularnie występującymi w hodowlach. Ich ilość zazwyczaj przewyższa zapotrzebowanie na rynku, dlatego najczęściej są barwami naturalnymi.

Czarne – zacznijmy od tego, że typowo czarnych pereł nie ma (przyjęło się tylko takie nazewnictwo). W tym przypadku mowa jest o perłach ciemnych z odcieniem m.in. granatowym, fioletowym, brązowym czy zielonym. Naturalnie występującymi perłami czarnymi (głównie w kolorach ciemno-stalowych, zielonych) są perły morskie Tahiti. Perły słodkowodne i morskie Akoya są zazwyczaj barwione.

Szare – oprócz pereł morskich Tahiti, taki kolor nie występuje zbyt często. Większość pereł w tym kolorze będzie miała barwę poprawianą.

Złoty – najbardziej luksusowy kolor dostępny głównie w najdroższych perłach australijskich (South Sea). Kolor złoty może występować również w perłach słodkowodnych i morskich Akoya, ale jego nasycenie będzie znacznie słabsze. Jeśli w tych perłach kolor złoty będzie intensywny, oznacza to, że perły były poddawane barwieniu.

3. Czy dajecie certyfikat autentyczności i co on zawiera?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że certyfikat w przypadku prawdziwych pereł jest bardzo ważny. Dlatego jeśli sprzedawca wyraźnie nie podaje takiej informacji, koniecznie o niego zapytaj.

I chyba nie musimy Cię ostrzegać, żeby nie kupować od sprzedawcy, który takiego certyfikatu nie wystawia, prawda? :)

Kolejna ważna rzecz: co jest zawarte w certyfikacie?

Podamy bardzo prosty przykład.

Pewnego razu zadzwoniła do nas Pani, aby upewnić się, że na pewno otrzyma od nas certyfikat. Bo (tutaj ważne) bardzo często robi zakupy w bardzo znanej, światowej firmie – celowo nie podajemy nazwy - i tam zawsze otrzymuje certyfikat na perły.

Niestety problem polega na tym, że ta firma sprzedaje wyłącznie sztuczne kulki, a certyfikat nie wystawia ze względu na to, że są to perły prawdziwe, tylko że jest to biżuteria ich znanej marki…

Za nasze perły odpowiadamy całą naszą firmą, która zajmuję się sprzedażą pereł w Polsce i za granicą od ponad 20 lat. Dlatego każdy nasz wyrób otrzymacie z opieczętowanym i podpisanym certyfikatem.

Są na nim wszystkie najważniejsze informacje odnośnie zakupionej biżuterii. Oprócz takich informacji jak rodzaj biżuterii, metalu szlachetnego czy kamieni, podajemy jaki to jest rodzaj pereł, ich dokładną wagę, kształt, kolor i rozmiar. 

Znajdziecie również na nim krótką informację na temat pereł, warunki naszej wieczystej gwarancji oraz najważniejsze dane na temat przechowywania i konserwacji tych cennych kamieni.

4. Jak wygląda naprawa (czyt. gwarancja)?

Zdajemy sobie sprawę jak wielki zawód może sprawić kobiecie ulubiona biżuteria, która z różnych powodów nie nadaje się do założenia.

Biżuterię z pereł (tj. naszyjniki i bransoletki) przewleka się specjalną jubilerską nicią jedwabno-nylonową. Czasami jednak zdarzy się, że ta delikatna nić zostanie naruszona i w ostateczności zerwie się pozostawiając nas z niemałym problemem. A mało który jubiler podejmie się ponownego przewleczenia i supełkowania.

Dlatego przed zakupem prawdziwych pereł należy dokładnie sprawdzić warunki gwarancji u sprzedawcy. Najczęściej spotykamy się ze standardową gwarancją, która obejmuje 2 lata. Co jednak w przypadku, kiedy zakupiliśmy droższą biżuterię, którą zakładamy wyłącznie na specjalne okazje, i nieszczęśliwie zerwie się po tym okresie 2 lat?

W większości przypadków trzeba będzie zapłacić za naprawę – o ile ten sprzedawca w ogóle taką usługę posiada.

Naprawa pereł
W apearl® wychodząc naprzeciwko takim sytuacjom, oferujemy wieczystą gwarancję!

My nie będziemy pytać o to w jaki sposób doszło do zerwania i szukać winnego.  Wystarczy, że prześlesz do nas naszyjnik lub bransoletkę, a my w ramach wdzięczności za zakup w naszym sklepie, naprawimy i odeślemy produkt do Ciebie na swój koszt.

A jeśli w Twojej drobnej biżuterii wypadnie perła lub inny kamień, tak samo wystarczy że je do nas odeślesz, a zostanie wszystko naprawione bez dodatkowych kosztów. Pamiętaj tylko, aby przesłać wszystkie elementy.

Wszystkie te naprawy zrobimy bezpłatnie niezależnie od tego kiedy był zrobiony zakup. Kto inny jest tak pewny swoich produktów i oferuję taką usługę? My nie znamy :)

Więcej o tym możesz przeczytać tutaj: Czy my naprawdę dajemy dożywotnią gwarancję na biżuterię z pereł?

5. Czy naszyjniki i bransoletki są supełkowane?

Jakość biżuterii z pereł można sprawdzić również po wykończeniu. Takie detale jak wykończenie wyłącznie metalami szlachetnymi czy przewiązanie pereł supełkami może świadczyć o ich autentyczności.

W naszym sklepie prawie wszystkie naszyjniki i bransoletki będą przewiązane nicią z supełkami po to, aby m.in. zabezpieczyć perły przed wzajemnym ocieraniem się o siebie, co mogłoby w dłuższej perspektywie pogarszać ich stan powierzchni. Supełkowanie pozwala tez na ładniejsze układanie się pereł oraz daje gwarancję, że przy zerwaniu perły się nie rozsypią.

Supełkowanie perełSupełki pomiędzy perłami w naszyjniku

Jedynie w tańszych wyrobach, gdzie liczy się przede wszystkie cena, a samo supełkowanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione, może zostać zastosowana żyłka bez supełków. W takiej sytuacji informacja ta znajduje się w opisie.

Jeśli zatem sprzedawca nie posiada informacji o tym, należy koniecznie skontaktować się z nim i podpytać :)

6. Jaki dokładnie kolor mają te perły?

Kolor pereł jest jednym z trudniej do opisania parametrem. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z perłami ciemnymi, które potrafią przybierać nawet kilkanaście barw jednocześnie. Staramy się, aby zdjęcie jak najlepiej oddawało barwę. Ze względu jednak na różne ustawienia ekranów, na każdym monitorze może to inaczej wyglądać. Poza tym aparat to nie jest ludzkie oko i nie zawsze wszystkie barwy „wyłapie”.

Perły określane jako białe praktycznie nigdy nie są idealnie białe. Takie w naturze nie występują. Prawdziwa perła zawsze wpada w delikatny écru czy różowy, a czasami nawet niebieski, zielony, srebrny itd. Na przykład te same naszyjniki, robione z jakościowo identycznych pereł, mogą się od siebie różnić odcieniem. Z kolei ciemne perły mogą przybierać odcień fioletowy, granatowy, zielony, niebieski, brązowy, grafitowy.

Jeśli zatem zależy Ci na konkretnej barwie pereł, zadzwoń do sprzedawcy i podpytaj się dokładnie o odcień. Nas zawsze możesz poinformować o oczekiwanym kolorze, a postaramy się dopasować dany model do Twoich preferencji :)

7. Czy mogę prosić o więcej zdjęć?

W apearl® staramy się, aby zdjęcia pereł były jak najbardziej rzeczywiste. Dlatego też specjalnie nie zatrudniamy profesjonalnego studia fotograficznego, który zajmuje się retuszowaniem skaz czy innych parametrów, które mogą wprowadzać klienta w błąd.

Nie zawsze też jest możliwość dodania zdjęć wysokiej rozdzielczości, ponieważ sklep działałby wtedy zdecydowanie wolniej – strona byłaby za bardzo obciążona.

Dlatego zawsze doradzamy, że w razie potrzeby można skontaktować się z nami z prośbą o przesłanie dodatkowych zdjęć konkretnego modelu. Wtedy wykonujemy dodatkowe zdjęcie i przesyłamy mailowo w wysokiej rozdzielczości.

Ale to nie wszystko…

Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić czy sprzedawca faktycznie posiada dany produkt i nie wyślę Ci coś zupełnie innego :)

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś już bardziej świadomym klientem i zastosujesz opisane porady!

Polecamy również przeczytać nasz artykuł pt. „Jak odróżnić perły prawdziwe od sztucznych” który pozwoli Ci uniknąć zakupu imitacji pereł :)

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz